چهارشنبه, ۹ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۵:۰۱
آخرین اخبار
25 آذر 1394 ، ساعت 16:51 1,752 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :7985

فردا ،آغاز ثبت نام داوطلبان انتخابات خبرگان رهبری

ثبت نام داوطلبان نمایندگی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از فردا در ستاد انتخابات و فرمانداری های سراسر کشور آغاز می شود.

به گزارش جلال شرق ، داوطلبان یا نمایندگان آنها می توانند با در دست داشتن مدارک مورد نیاز علاوه بر فرمانداری ها به ستاد انتخابات در محل وزارت کشور نیز مراجعه کنند.

ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری به مدت یک هفته تا پایان وقت اداری دوم دی ماه ۱۳۹۴ ادامه خواهد داشت.

ارائه اصل شناسنامه عکس دار، چهار نسخه تصویر همه صفحات شناسنامه و دوازده قطعه عکس ۴*۶ و تکمیل پرسشنامه اعلام داوطلبی از جمله مدارک و اقدامات مورد نیاز برای ثبت نام داوطلبان خبرگان است .

اشتهار به دیانت و وثوق و شایستگی اخلاقی ، اجتهاد درحدی که قدرت استنباط بعض مسایل فقهی را داشته باشد و بتواند ولی فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد، بینش سیاسی، اجتماعی و آشنایی با مسایل روز ، معتقد بودن به نظام جمهوری اسلامی ایران و نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی از جمله شرایط داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری به موجب ماده ۳ قانون انتخابات مجلس خبرگان است.

طبق قانون ، کسانی که داوطلب انتخابات مجلس خبرگان هستند ضرورت ندارد که  ساکن یا متولد حوزه انتخابیه خود باشند. همچنین مرجع تشخیص دارابودن شرایط،  فقهای شورای نگهبان قانون اساسی هستند اما کسانی که رهبر معظم انقلاب صریحاً یا ضمناً اجتهاد آنان را تأیید کرده باشند، از نظر علمی نیاز به تشخیص فقهای شورای نگهبان نخواهند داشت.

* آغاز ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی ؛ ۲۸ آذر 

ثبت نام داوطلبان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز ۲۸ آذر آغاز می شود و تا چهارم دی ادامه خواهد داشت.

داوطلبان می توانند به منظور اعلام داوطلبی خود در مهلت تعیین شده با همراه داشتن مدارک مورد نیاز از جمله اصل کارت ملی و سه نسخه تصویر آن، اصل شناسنامه عکسدار و سه نسخه تصویر کلیه صفحات آن ، عکس جدید ۴*۳ ده قطعه با زمینه  روشن ، اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی و یا مدرک معادل که معتبر باشد ، اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹  قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و اصل و تصویر برگ پایان خدمت وظیفه عمومی و یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولیت خدمت وظیفه عمومی به ستاد انتخابات کشور، فرمانداری های مراکز حوزه های انتخابیه ، سفارتخانه ها یا کنسولگری ها یا نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه و اقدام به تکمیل فرم ثبت نام کنند.

به استناد ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخاب شوندگان باید دارای شرایط ثبت نام از جمله  اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران ، ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه ، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن ، نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه ،‌ سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی ، شنوایی و گویایی و حداقل سن سی سال تمام و حداکثر هفتاد و پنج سال تمام  را داشته باشند.

همچنین داوطلبان نمایندگی اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام ، مذکور در بند (یک) مستثنی هستند و باید در دین خود ثابت العقیده باشند.

هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی فقط برای شرکت در انتخابات محسوب می شود .

بر اساس قانون تفسیر ماده (۲۸) که در تاریخ۱۲ مرداد سال ۱۳۹۰ به تایید شورای محترم نگهبان رسیده است ، مدرک معادل تحصیلی در هر مقطع تحصیلی مدرکی است که واجد ارزش استخدامی باشد.

به استناد تبصره ۲ ماده ۹  قانون یاد شده هیچ یک از داوطلبان نمایندگی نمی توانند در بیش از یک حوزه انتخابیه خود را نامزد کنند و در غیر اینصورت نامزدی آنان باطل و از شرکت در انتخابات آن دوره مجلس محروم می شوند.

همچنین به استناد ماده ۴۶  قانون مذکور هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس می توانند شخصاً و به صورت کتبی انصراف خود را به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه و یا وزارت کشور اعلام کنند و عدول از انصراف نیز پذیرفته نمی شود.

* بررسی سوابق داوطلبان 

همزمان با ثبت نام از داوطلبان ، بررسی سوابق آنها در هیأت های اجرایی که در استانها شکل گرفته است  انجام می شود و پس از دریافت استعلام از مراجع چهارگانه ظرف مدت ۵ روز نتیجه به هیئتهای نظارت اعلام خواهد شد .

* زمان اعلام اسامی کاندیداهای تائید صلاحیت شده 

پس از طی مراحل قانونی در تاریخ ۲۷ بهمن ماه اسامی قطعی نامزدهای تأیید شده انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی توسط وزارت کشور به مراکز حوزه های انتخابیه اعلام خواهد شد و یک روز بعد این اسامی توسط فرمانداران حوزه های انتخابیه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

* زمان آغاز تبلیغات

زمان قانونی تبلیغات انتخاباتی نامزدها و طرفداران آنها از ۲۹ بهمن آغاز می شود و تا ۵ اسفند به مدت شش روز ادامه خواهد داشت .

روز ۶  اسفند هر گونه فعالیت تبلیغاتی برای نامزدها و طرفدارانشان ممنوع خواهد بود. ۲۴  ساعت پس از پایان مهلت قانونی تبلیغات یعنی هفتم اسفند نیز  انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با مجلس خبرگان رهبری برگزار می شود.

*کسانی که می توانند رای دهند

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت :  افرادی که هفتم اسفند امسال ۱۸ سال آنها به اتمام برسد مجاز به شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری هستند.

به گفته محمدحسین مقیمی ،‌ واجدان و متقاضیان برای رای دادن در انتخابات باید شناسنامه و شماره ملی داشته باشند.

وی ادامه داد: سازمان ثبت احوال کشور نیز شرایط را به گونه ای تدارک دیده است تا شهروندانی که احیاناً کارت ملی و یا شماره ملی ندارند در صورت تقاضای افراد ظرف مدت کوتاهی برای آنان کارت ملی هوشمند صادر شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد : آمار واجدان شرایط رای دهی نیز بزودی نهایی خواهد شد .

بگفته مسئولان ، ۷۰ هزار صندوق اخذ رأی و ۱۰ هزار صندوق ذخیره برای انتخابات اسفندماه پیش بینی شده است .

در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ۸۸ نماینده و در انتخابات مجلس شورای اسلامی ۲۹۰ نفر وارد مجلس دهم خواهند شد.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است