پنج شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۹:۱۹
آخرین اخبار
24 بهمن 1394 ، ساعت 19:02 1,942 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :10547
سید مرتضی فخر موسوی درکارگاه آموزشی خدام و هیئت‌امنای بقاع متبرکه استان گیلان :

هئیت امنای بقاع متبرکه پشتیبان و امانت دار مردم هستند.

کارگاه آموزشی خدام و هیئت‌امنای بقاع متبرکه استان گیلان صبح امروز در سالن اجتماعات حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف برگزار شد .
به گزارش جلال شرق ، معاون توسعه منابع و پشتیبانی  اداره کل اوقاف گیلان در گفتگو با خبرنگارجلال شرق هدف از برپایی جلسه‌ی آموزشی را بحث ارتقای سطح نگرش فرهنگی و اجتماعی و بحث آموزشی خدام و هیئت‌امنای بقاع متبرکه آشنایی با دستورالعمل‌های سازمانی و اجرای فرمان‌ها و دستورالعمل‌هایی که سازمان دارند نام برد.
سید مرتضی فخر موسوی افزود: هر ساله در همه‌ی سازمان‌ها بحث آموزش پرسنلی و مخاطبین مدنظر قرار می‌گیرد و اوقاف هم تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهد تا با آموزش در ارتقای سطح علمی و آموزشی مجموع مخاطبین خود اعم از پرسنلی ، خدام و هیئت‌امنا و متولیان موقوفات ، کارگاه های آموزشی را برگزار کند
وی بابیان اینکه در این کارگاه آموزشی ۱۵۰ نفر از خدام و هیئت‌امنای بقای متبرکه ما در سطح استان گیلان حضور دارند اظهار کرد: در این کارگاه آموزشی یک‌روزه ، بحث‌هایی در حوزه معاونت توسعه منابع ، بحث اداری ، بحث خدام ،بحث چگونگی به‌کارگیری ، بحث فرهنگی ، دستورالعمل‌های سازمانی نکات لازم ارائه می‌گردد.
فخر موسوی با اشاره به انتخابات ۷اسفند و نوع نگرش و فعالیت‌های خدام در هیئت‌امنا در رابطه با انتخابات اعم از مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی یادآورید : سیاست مجموعه اوقاف در رابطه با بحث مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی که از انتخابات‌های مهم و حیاتی و اساسی نظام است ، فعالیت در راستای پرشورتر کردن و حضور جامع و گسترده مردم در انتخابات است.
وی ادامه داد: هیئت‌امنای بقاع متبرکه فعالیت می‌کنند که مردم حضور گسترده و حداکثری در این انتخابات داشته باشند و این حضور گسترده یک تعریفی دارد که ما پتانسیل و توان مجموعه بقای ما را در اختیار یک کاندیدای خاص قرار ندهیم .
فخر موسوی تصریح کرد: دستورالعمل‌های سازمانی هم به ما اجازه نمی‌دهد، ریاست محترم سازمان و نماینده محترم ولی‌فقیه ، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی ایشان هم به‌صراحت بخش‌نامه‌های فراوانی را فرستادند که دوستان از جانب‌داری از یک جریان و از یک حزب و فرد جداً پرهیز بکنند .

IMG_3914
معاون توسعه منابع و پشتیبانی  اداره کل اوقاف گیلان در خصوص برنامه‌های نوروزی گفت: ما در آستانه‌ی سال جدید که هستیم انشا الله بحث دستورالعمل بهاری و آماده‌سازی بقای متبرکه برای پذیرایی از خیل زوار و زائرین و مجاور ین در حوزه‌ی بقای متبرکه هستیم .
فخر موسوی در رابطه با نذورات بقاع متبرکه گفت: ما یک بحث سازمانی و بحث هیئت‌امنا و خدام زا داریم ، بحث سازمانی که از طرف هیئت‌امنا است باید تمام درآمدها را شفاف بکند ، همه را وارد حساب سامانه‌ای بکنند هرگونه حسابی خارج از سامانه خلاف است و آن حساب سامانه که حساب خود زیر معین خود بقعه‌ی متبرکه است انجام بدهند و بتوانند این ایمان وامانت مردمی را پشتوانه بکنند .
وی بابیان اینکه هیئت‌امنای پشتیبان امانت‌های مردمی هستند خاطرنشان کرد : اوقاف هم یک کار دیگر دارد باید این پول‌ها و نذورات مردمی را امانت‌داری بکند و با نظارت خودش و با برنامه‌ها دستورالعمل‌هایی که دارد این پول‌ها در خود بقعه‌ی متبرکه هزینه کند .
فخر موسوی تأکید کرد : در ساله ای اخیر با توجه به سامانه‌ای شدن حساب‌های اوقافی الآن همه‌چیز شفاف است یعنی خود رئیس محترم سازمان گرفته تا هیئت‌امنا با ایجاد یک سامانه وارد سامانه می‌شوند و همه می‌دانند چقدر درآمد دارند و چقدر پولشان هزینه شده است ، چه درصدهایی هزینه شده بابت چه سرفصل‌هایی اعم از مدیریتی ، عمرانی و فرهنگی هزینه شده و هیئت‌امنای ما باید در این کلاس‌های آموزشی این‌ها را فراگیری بکنند یاد بگیرند تا بتوانند جواب‌های افکار عمومی را هم بدهند ،
وی بابیان اینکه ما هم وظیفه‌داریم در رسانه‌ها و تجمعات وارد بشویم و بتوانیم این را تشریح بکنیم افزود : من به شما عرض می‌کنم امروز باسیاست شفاف‌سازی که اوقاف دارد در سطح کشور یک ریال پول بقعه متبرکه‌ای در هیچ جای دیگر قابلیت هزینه کردن نیست و پول بقعه را هیچ‌کس نمی‌تواند دخل و تصرف بکند و مطابق با دستورالعمل‌های سازمان در همان‌جا هزینه بشود
معاون توسعه منابع و پشتیبانی  اداره کل اوقاف گیلان درباره تعداد هیئت‌امنای بقاع متبرکه و خدام گفت: معمولاً در هر بقعه متبرکه ۳ تا ۵ هیئت‌امنا را در نظر می‌گیریم ، شما اگر ۹۲۵ بقاع متبرکه را تبدیل به ۳ تا ۵ نفر بکنید چیزی در حدود ۵۰۰۰ هزار جامعه هدف ما فقط در خود هیئت‌امنا داریم ،.
وی ادامه داد: طبیعی است که بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ خادم مستمر داریم و چند هزار خادم افتخاری پس خانواده اوقاف یک خانواده‌ی بزرگی است و این خانواده‌ی بزرگ در راستای تعالیم نظام و در راستای همان تحقق گفته‌های مقام معظم رهبری در راستای تبدیل بقای متبرکه به قطب فرهنگی گام برمی‌دارند.

IMG_3953
وی یادآور شد : بدون در نظر گرفتن خواسته‌های احزاب و گروه‌ها فقط آنچه را که رسالت اصلی نظام و رسالت اصلی سازمان اوقاف است در همان راستا گام برمی‌داریم و انشا الله که بتوانیم در این راستا موفق باشیم .
فخر موسوی درباره اقدامات انجام‌گرفته برای کنگره بزرگداشت سلطان سید جلال‌الدین اشرف ( ع ) گفت: فعالیت‌های خوبی در راستای کنگره‌ی ملی سید جلال‌الدین اشرف برداشته می‌شود ، معاونت فرهنگی و اجتماعی ما جلسات متعددی را با دانشگاه گیلان ، استانداری ، صداوسیما ، ادارات کل ذی‌ربط توانستند یک گروه خوب و ستاد بسیار فعالی را تشکیل دهند .
معاون توسعه منابع و پشتیبانی  اداره کل اوقاف گیلان ادامه داد: مقاله‌هایی هم به دبیرخانه‌ی ستاد رسیده است ، در حال بررسی است و یک گروه پژوهشی بسیار خوب از دانشگاه گیلان که همه از دکترای بسیار موفق دانشگاه هستند ، آن‌ها هم فعالیت می‌کنند ، امیدواریم یک کنگره‌ی خوب و بزرگی درخورشان بقعه متبرکه سید جلال‌الدین اشرف داشته باشیم البته زمان هم کافی نیست ، متأسفانه امیدواریم با این زمان کوتاه نتیجه را در این رابطه داشته باشیم .

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است