سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۲:۵۲
آخرین اخبار
22 فروردین 1395 ، ساعت 10:58 2,087 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :13143

هشدار پلیس فتا در خصوص ایجاد صفحات اجتماعی تحت کاربری دیگران

پلیس فتا در خصوص شگرد جدید مجرمان سایبری که ایجاد صفحات اجتماعی تحت نام و کاربری دیگران است هشدار داد.

به گزارش جلال شرق ، رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا با اشاره به شگرد جدید مجرمان سایبری که ایجاد صفحات اجتماعی تحت نام و کاربری دیگران است، گفت: مجرمان سایبری تحت نام دیگران در شبکه های اجتماعی صفحه کاربری ایجاد و برای دیگران کاربران ایجاد مزاحمت می کنند.
سرهنگ علیرضا آذردرخش افزود: این مجرمان با ارسال پیامک هایی با موضوع برنده شدن در قرعه کشی، از قربانیان درخواست دارند در صورت تمایل به دریافت جایزه، کد ۴ رقمی که برای آنها ارسال می شود را به همین شماره ارسال(forward) کنند. پیامک مذکور دارای محتوای به این صورت است “شماره شما در قرعه کشی **** برنده شده است. در صورت تمایل به دریافت جایزه، کد ۴ رقمی که برای شما ارسال شده را به همین شماره ارسال نمایید.”
وی گفت: این افراد به محض دریافت کد ارسالی از جانب قربانی، به ایجاد صفحات مختلف در شبکه های اجتماعی اقدام و برای سایرین ایجاد مزاحمت می کنند.
سرهنگ آذردرخش با بیان اینکه حتی احتمال دارد از شما عکس نیز درخواست کنند تا اسامی برندگان به همراه تصاویر آنها را در سایت اعلام کنند، ادامه داد: اگر شماره یا کدی برای شما از شماره های ناشناس یا خاص ارسال شد تحت هیچ عنوانی به افراد دیگر که با شما تماس گرفته و خواهان دانستن این کدها هستند اطلاع ندهید و برای آنها ارسال نکنید و عکس خود را در اختیار این افراد نگذارید، چرا که این افراد با شماره و عکس شما در شبکه های اجتماعی صفحه ایجاد نموده اند و رفتار مجرمانه دارند.
وی افزود: این امر از طریق ایمیل نیز صورت می گیرد به گونه ای که برخی شبکه های اجتماعی برای عضویت فرد کد را با ایمیل ارسال می کنند؛ لذا مجرمان سایبری در تماس با شما از طریق ایمیل خواهان ارسال این ایمیل ها و عکس شما هستند تا بتوانند صفحه ایجاد شده در شبکه اجتماعی با مشخصات و عکس شما را فعال کنند؛ بنابراین تحت هیچ عنوانی این دست ایمیل ها را که کدهای عضویت هستند برای هیچ کس ارسال نکنید و یا اطلاع ندهید.
سرهنگ آذردرخش گفت: هرگونه سوءاستفاده از خط تلفن شما و ساخت هرگونه صفحه در شبکه های اجتماعی با مشخصات شما مثل شماره تلفن، عکس، آدرس ایمیل تان، در صورت ایجاد مزاحمت، شما را در برابر قاضی قرار داده و مسئول رفتار مجرمانه سودجویان سایبری هستید.
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا یادآورشد: این شیوه جدید تاکنون قربانی هم داشته است که متاسفانه خود فرد کد فعال سازی ارسالی را در اختیار مجرمان قرار داده است. لذا از شهروندان و کاربران می خواهیم تا در این خصوص دقت لازم را داشته باشند تا قربانی مجرمان سایبری نشوند.
سرهنگ آذردرخش در پایان گفت: پلیس فتا از همه کاربران می خواهد در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند./خبرگزاری صدا و سیما

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است