چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۰:۵۷
آخرین اخبار
29 مهر 1394 ، ساعت 12:50 621 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :4924

واکنش نمایندگان به اظهارات زاکانی در مورد بررسی برجام: سطحی‌نگر خواندن موافقان برجام، توهین به کلیت مجلس است

علیرضا زاکانی، نماینده مردم تهران در سخنرانی اخیر خود به بیان مسائلی در خصوص بررسی برجام در مجلس پرداخته که انتقاد برخی از نمایندگان قوه مقننه را در پی داشته است.

به گزارش جلال شرق ، علیرضا زاکانی، نماینده مردم تهران در سخنرانی به بیان مسائلی در خصوص بررسی برجام در مجلس پرداخته که انتقاد برخی از نمایندگان قوه مقننه را در پی داشته است:

بروجردی: تاکید لاریجانی بر “پرونده هسته‌ای رهبری” اشاره به نقش برجسته رهبرانقلاب در به ثمر رسیدن این پرونده ۲۰ ساله دارد

علاءالدین بروجردی در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به اینکه زاکانی تاکید داشته گفتن اینکه پرونده هسته ای پرونده رهبری است، ظلم است، توضیح داد: منظور دکتر لاریجانی از  عنوان این موضوع کاملا مشخص است. از آنجایی که پرونده هسته ای در سال های گذشته از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است مسئولیت آن به شورای عالی امنیت  داده شد نه ارگان دیگری.

نماینده مردم بروجرد در مجلس نهم شورای اسلامی ادامه داد: از آنجایی که مصوبات شورای عالی امنیت بدون تایید مقام معظم رهبری ارزش ندارد، اینکه دکتر لاریجانی بگویند پرونده هسته ای، پرونده رهبری است، از این باب کاملا صحت دارد.

دیدار سه جانبه صحت دارد/شمخانی برگزاری جلسه با لاریجانی و حجازی را تایید کرد

وی همچنین با بیان اینکه زاکانی تلاش دارد بگوید دیدار دکتر لاریجانی، شمخانی و حجازی دروغ است، توضیح داد: در دیدار که با دبیر شورای عالی امنیت ملی داشتم، آقای شمخانی تایید کرد که چنین دیداری انجام شده و دروغ بودن آن کذب محض است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شمخانی جلسه سه جانبه را صراحتا تایید کرده است بنابراین قابل تکذیب نیست.

توصیه نایب رییس کمیسیون امنیت ملی به زاکانی برای رعایت تقوا/روایت حقیقت پور از تهدید زاکانی به پیراهن درآوردن

منصور حقیقت پور با اشاره به سخنرانی علیرضا زاکانی در جمع دانشجویان بسیجی به این نماینده توصیه کرد: تنها حرفی که می توانم به ایشان بزنم این است که کمی معقول تر و سنجیده تر صحبت و تقوا را رعایت کند. علیکم به تقوا را  سر لوحه سخنرانی ها و اقدامات آینده اش قرار دهد.

نماینده مردم اردبیل در مجلس نهم شورای اسلامی با بیان اینکه باید جریان های سیاسی داخل کشور به دو نکته  توجه داشته باشند، توضیح داد: از جریان های سیاسی داخل کشور خواهش می کنم دو نکته اخلاق و تقوا را رعایت کنند. چرا که اگر این دو  مهم مورد توجه قرار نگیرد، در آینده جریان های سیاسی ما بدنام تر از جریان های سیاسی در انگلیس خواهد شد.

اگر تقوا پیشه نکنیم بدنام تر از جریان های سیاسی انگلیس می شویم

وی اعتقاد دارد که در جمهوری اسلامی ایران، جریان های سیاسی باید دو ویژگی اسلامی و انقلابی  را رعایت کنند  چرا که درست نیست برای نیل به اهدافمان به هر وسیله  متوسل شویم.

حقیقت پور خطاب به زاکانی گفت: آقای زاکانی این درست نیست که برای رسیدن به اهدافتان به هر راهی بزنید .

بهتر است پیراهنتان را در بیاورید

وی یادآوری کرد که زاکانی زمانی خطاب به منتقدان گزارش برجام کمیسیون عنوان کرده بود «همه حرفهای این افراد، جواب دارد و نشان می دهد اینها می‌خواهند در این مملکت دیکتاتوری راه بیاندازند. من گفتم اگر شما بخواهید این کار را بکنید من پیراهنم را از تن در می آورم و در خیابان به همه مردم خواهم گفت، شما چه می خواهید بکنید.»

این نماینده با اشاره به این موضوع گفت: بهتر است آقای زاکانی پیراهنش را در بیاورد و کاری که می خواست را انجام دهد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این صحبت ها در شان وکیل مردم در مجلس آن هم نماینده ای از جریان اصولگرایی نیست. امیدوارم در آینده همه نمایندگان از جمله بنده و آقای زاکانی رعایت تقوا و اخلاق اسلامی را بیشتر مدنظر بگیریم.

 حیدرپور: واکنش زاکانی نسبت به طرح یک فوریتی مربوط به برجام در واقع تحریف یک جلسه تاریخی در قوه مقننه است

عوض حیدرپور همچنین در پاسخ به اظهارات علیرضا زاکانی در جمع دانشجویان بسیجی گفت: آقای دکتر زاکانی  جلسه مجلس و بررسی برجام را  تخطئه کرده است. واکنش زاکانی نسبت به طرح یک فوریتی مربوط به برجام در واقع تحریف یک جلسه تاریخی در قوه مقننه است.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  مجلس به طرح یک فوریتی مورد نظر ۱۵۰ نفر از نمایندگان مجلس رای داده است، اظهار داشت: این طرح بیش از نیمی از اعضای آن را امضا کرده بودند و همه آنهایی که امضا کرده بودند رای می دادند طرح تصویب می شد. اما این طرح روند قانونی خود را طی کرد و به اتفاق آرا در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اصلاحاتی به تصویب شد.

 زاکانی هم تصمیم صحن را تحریف و هم به نمایندگان توهین کرد

وی ادامه داد: برخی ادعا می کنند صحبت های دکتر لاریجانی از این طرح باعث تصویب آن شد اما توضیحاتی که ایشان در آن جلسه ارائه کرد همان موضوعاتی بود که ۱۵۰ امضا کننده یعنی بیش از نیمی از مجلس از آن مطلع بودند. برداشت ما این است که زاکانی هم جلسه علنی رسیدگی به را تحریف کرده و هم به امضا کنندگان طرح توهین کرده است.

کمیسیون ویژه برجام داشت به انحراف می رفت

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس تاکید کرد: باید زاکانی از نمایندگان عذرخواهی کند. به رای نمایندگان مجلس، کمیسیون ویژه ای برای بررسی برجام تشکیل شد و ریاست آن برعهده زاکانی قرا گرفت. به نظر ما  آن کمیسیون مسیر انحرافی را طی می کرد که خدا را شکر ماموریت آن تمام شد بنابراین او حق ندارد، مجلس، نمایندگان و قوه مقننه را دروغگو خطاب کند.

مردم تهران در انتخابات آینده توجه کنند به چه کسی رای بدهند

این نماینده افزود: آقای زاکانی چه مسئولیتی دارد که موضوعات مطرح شده در صحن علنی را تکذیب می کند؟ مردم تهران در تصمیم گیری هایشان در انتخابات آینده باید توجه داشته باشند که به چه کسی رای می دهند.

وی بر این باور است که زاکانی به خود اجازه داده است مجلس را تنها به این دلیل که هد ف خود نرسیده است زیر سوال می برد و ادامه داد: زاکانی تصور می کند که مجلس خانه شخصی او ست، این طور نیست، مجلس خانه ملت است و وکلای مردم بر اساس خواست ملت به طرح یک فوریتی اقدام متناسب در برجام رای داده اند.

علیه زاکانی اعلام جرم شود

حیدر پور از  لاریجانی و دفتر حقوقی مجلس خواست تا علیه زاکانی اعلام کنند تا دادگاه به اتهاماتی که این نماینده به رئیس مجلس و قوه مقننه زده است رسیدگی کند.

وی با بیان اینکه زاکانی دکتر لاریجانی را دروغگو نامیده است، گفت: این نماینده باید در دادگاه اظهارات و اتهاماتی که مجلس، رئیس قوه قانون گذاری و وکلای مردم زده است را اثبات کند، اگر نتواند ادعاهای خود را ثابت کند با محکوم شود. این کار لازم است تا در آینده شاهد جفا به قوه مقننه نباشیم.

دفتر رهبری دیدار را رد نکرد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه اگر به اتهاماتی که زاکانی به مجلس وارد کرده است رسیدگی نشود، سنگ روی سنگ بند نمی شود، اظهار داشت: باید با زاکانی برخورد شود. او ادعا می کند دیدار لاریجانی با شمخانی و حجازی دروغ است این در حالی است که دفتر مقام معظم رهبری این دیدار را تایید و تاکید داشته که حجازی مستقل و مجاز از دفتر نیست. تعجب می کنم چطور زاکانی به خود اجازه داده است رئیس قوه مقننه را زیر سوال ببرد و مصوبه مجلس را تخطئه کند

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید با زاکانی برخورد شود، گفت: در خلال کار هسته ای، نمایندگان دقیقا خطوط قرمز مقام معظم رهبری را رعایت کردند، ما همواره خود را سرباز ایشان می دانیم و زمانی که به ایشان نگاه کنیم متوجه می شویم باید چه کار کنیم. بنابراین باید با طرح شکایت از زاکانی در مرجع قانون دقیقا اتهاماتی که به مجلس وارد کرده است رسیدگی شود.

سبحانی نیا: سطحی‌نگر خواندن موافقان برجام، توهین به کل مجلس است

حسین سبحانی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از اظهارات زاکانی درباره عملکرد سطحی‌نگر نمایندگان مجلس در تصویب طرح برجام، گفت:‌ متأسفانه برخی افراد در اظهاراتشان به هیچ وجه دقت نمی‌کنند، زیرا در این رابطه بیش از ۱۶۰ نماینده به تصویب این طرح رأی دادند، از این رو سطحی‌نگر خواندن این اقدام به طور حتم توهین به کل نمایندگان مجلس است، زیرا ابعاد مختلف این موضوع در نشست‌های چندین ساعته مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پرونده هسته‌ای کشورمان طی ۲۰ سال گذشته زیر نظر شورای عالی امنیت ملی بوده است، ادامه داد: به طور حتم اقدامات صورت گرفته در این بخش با نظر شورای عالی امنیت ملی بوده است، از طرف دیگر دکتر لاریجانی بارها اعلام کردند که نباید مسئله طرح برجام را به رهبری منتصب کرد و نباید از ایشان مایه گذاشت.

جمهوری اسلامی همواره به آمریکا بی اعتماد است

وی با اشاره به موضوعات مطرح شده مبنی بر اعتماد ایران به آمریکا در مسئله برجام، افزود:‌ این ادعاها بسیاری تکراری و اشتباه است، جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده که هیچ اعتمادی به اروپا، آمریکا و آژانس ندارد، از طرفی رئیس مجلس تأکید کرده که مسئله برجام یک آزمون برای غرب است.

تصویب برجام در مجلس به معنای اعتماد به غرب نیست

سبحانی‌نیا گفت: از طرف دیگر در طرح اقدام متقابل در اجرای برجام، آمده است که در صورت بدعهدی آمریکا، ما اقدامات لازم را انجام می‌دهیم، بنابر این تصویب برجام به هیچ وجه به معنای اعتماد به امریکا نیست.

انتصاب طرح برجام به رئیس مجلس و رییس جمهور به هیچ وجه کارشناسی نیست

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه انتصاب طرح برجام به رئیس مجلس به هیچ وجه درست و اظهار نظری کارشناسی نیست، تصریح کرد: همگان شاهد بودند که این طرح برای تدوین و بررسی به کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس ارسال شد و در این کمیسیون تمام پیشنهادات مورد رسیدگی و رأی‌گیری قرار گرفت و سپس کمیته‌ای به وسیله دو فراکسیون تشکیل و طرح در این جلسات تعیین تکلیف شد، بنابراین رئیس مجلس هم مانند دیگر نمایندگان بر اساس ایین نامه دارای وظایفی بود که تنها به همان مسائل عمل کرد.

منتقدان برجام مدام تفکرات ذهنی خود را تکرار می‌کنند

وی با اشاره به اظهارات زاکانی مبنی بر رد نشست سه جانبه رئیس مجلس، شمخانی و یکی از مسئولان دفتر رهبر معظم انقلاب، گفت: متأسفانه این طیف از افراد مدام چشم خود را بر حقایق می‌پوشانند و تنها تفکرات ذهنی خود را تکرار می‌کنند، حال اگر زاکانی اعلام می‌کند که رئیس مجلس در این رابطه خلاف واقع گفته، قطعا من هم می‌توانم بگویم که زاکانی اشتباه می‌گوید.

عدم تکذیب شمخانی و حجازی، به معنای تأیید صحبت‌های رئیس‌مجلس است

سبحانی‌نیا ادامه داد: همچنین این موضوع قابل توجه است که بعد از گفته دکتر لاریجانی درباره نشست سه جانبه با شمخانی و یکی از مسئولان دفتر رهبر معظم انقلاب، هیچ کدام از مقامات این مسئله را تکذیب نکردند که این  نشان دهنده صحیح بودن این موضوع است، از این‌رو اظهارات زاکانی درباره کذب بودن این نشست، به نوعی توهین به مقامات عالی رتبه نظام است.

ایجاد تشکیک از سوی زاکانی در مسئله عملکرد مجلس کار پسندیده‌ای نیست

این نماینده مردم در مجلس نهم، افزود: اقدامات و اظهارات زاکانی و ایجاد تشکیک در مسئله عملکرد مجلس در حوزه برجام، کار پسندیده‌ای نیست، زیرا رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌اند که همه باید در مسئله برجام به عنوان یک موضوع ملی در جهت جلوگیری از بروز اختلاف تلاش کنند.

جعفرزاده ایمن آبادی: منتقدان برجام در جهت دو قطبی کردن جامعه حرکت می‌کنند/برخی همه عمر خود را صرف دعواهای خرد سیاسی داخلی کرده اند اما در مورد پرونده های ۲۰ ساله اظهارنظر می کنند

همچنین غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات زاکانی مبنی بر زیر سؤال بردن عملکرد مجلس در مسئله برجام، گفت:‌ این افراد از ابتدا به فرماین رهبر معظم انقلاب عمل نکردند و در جهت دو قطبی کردن جامعه در موضوع برجام حرکت کردند.

رهبر معظم انقلاب مدام نگران رفتار نیروهای تندرو است

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متأسفانه بعد از گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام نیز این افراد باز هم بر مواضع اشتباه خود اصرار کردند، از طرفی رهبر معظم انقلاب بارها نسبت به این دست اقدام و اظهارات هشدار داده بودند و به اعتقاد من معظم له همواره نگران رفتار همین نیروها بوده‌اند.

منتقدان برجام با اقدامات سخیف زمینه بروز یک فتنه جدید را در کشور ایجاد می‌کند

وی افزود: بارها شاهد بودیم که این افراد با اظهارات سخیف خود در میان دانشجوها و در جمع گروه‌های مختلف سیاسی مطالبی را مطرح می‌کنند که این اظهارات زمینه بروز یک فتنه یا تفرقه را در کشور ایجاد می‌کند.

جعفرزاده‌ایمن آبادی با اعلام اینکه تمام مسئولان باید از بروز اختلاف و دو دستگی در کشور پرهیز کنند، تصریح کرد: در این رابطه بزرگان نظام و علما و مراجع کشورمان بارها اعلام کردند که مسئله برجام به پایان رسیده و از امروز به بعد باید به فکر وفاق و وحدت باشیم، اما افرادی همچون زاکانی گوش به این مطالب نمی‌دهند.

افرادی مانند زاکانی با طرح ادعاهایی به‌دنبال اثبات خودشان هستند

وی ادامه داد: دشمن در شرایط کنونی اختلاف میان مسئولان در مسئله برجام را دنبال می کند و برخی افراد بر این موضوع مدام دامن زده و تنها در این میان به دنبال اثبات خودشان هستند.

زحمات دکتر لاریجانی در پرونده هسته‌ای قابل چشم پوشی نیست

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به هجمه رسانه‌ای برخی افراد علیه دکتر لاریجانی رئیس مجلس، ادامه داد: قطعا رئیس مجلس جزء شخصیت‌های مطلع در بحث هسته‌ای است، زیرا وی در مقطعی دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده و زحمات بسیاری را در بحث پرونده هسته‌ای کشورمان کشیده است.

رئیس مجلس برجام را با کمترین تنش به سرانجام رساند

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه به طور حتم نمره دکتر لاریجانی در تعیین تکلیف مسئله برجام در مجلس بسیار عالی و قابل قبول بوده است، گفت: مجلس در شرایط کنونی هیچ فرد دیگری را مانند دکتر لاریجانی نداشت تا مسئله برجام را با کمترین تنش به پایان برساند.

هدف منتقدان از آوردن برجام به کف خیابان مشخص نیست

وی ادامه داد: مشخص نیست که اصرار برخی نمایندگان مجلس برای تبدیل مسئله برجام به یک موضوع تشنج‌آفرین و آوردن این مسئله به کف خیابان‌ها با چه هدفی صورت می‌گیرد، از این‌رو من تقاضا دارم که این افراد برای یکبار هم که شده نصایح رهبری را مطالعه کنند و از پرخاشگری به مقامات عالی رتبه کشور و از بروز تنش و فتنه در کشور اجتناب کنند.

زاکانی با اقداماتش، سابقه خود را به زیر سؤال می‌برد

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اعلام اینکه همه مسئولان و نمایندگان باید از قانون تبعیت کنند، افزود: افرادی مانند زاکانی در چهل روز کار کمیسیون ویژه برجام، به اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان پرخاش و توهین کردند، بنابر این این افراد با ادامه دادن این سیاست‌ها به نوعی سابقه خود را به زیر سوال می‌برند.

مردم در شرایط کنونی از عمکلرد جمعی مجلس در بحث برجام راضی هستند

وی ادامه داد: مردم در شرایط کنونی از اقدام و عمکلرد جمعی مجلس در بحث برجام راضی هستند، حال این اظهارات و اقدام تنش‌زا بی معنا و بی دلیل است، از طرف دیگر این سؤال پیش می‌آید که اگر رویکرد کنونی این افراد خیرخواهانه بود، می‌بایست در زمان بررسی برجام تمام تلاش خود را انجام می‌دادند، حال که در شرایط کنونی در این رابطه به یک ثبات و آرامش در کشور رسیده‌ایم، استمرار این موضوعات و حمله کردن به مجلس و شخص دکتر لاریجانی چه هدف و نیتی را به‌دنبال دارد.

اگر موافق برجام سطحی‌نگرند، منتقدان هوایی‌نگر هستند

جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به اظهارات زاکانی مبنی بر سطحی نگر بودن نمایندگان موافق برجام، ادامه داد: در شرایط کنونی توهین کردن به نمایندگان مجلس چه معنایی دارد، چه کسی حق دارد که موافقان برجام را متهم به سطحی نگری کند؛ از این‌رو اگر این روش درست باشد، ما هم می‌گوییم که منتقدان برجام، هوایی‌نگر هستند.

برخی افراد تمام عمر خود را صرف دعواهای سیاسی کرده‌اند

این نماینده مردم در مجلس نهم، گفت: افرادی همچون زاکانی به چه حقی به نمایندگان توهین می‌کنند، چه کسی اعلام کرده که این افراد از دیگر نمایندگان، نمایندتر بوده و حق توهین به دیگران را ندارند، متأسفانه این افراد تمام عمر خودشان را در جهت دعواهای سیاسی صرف کرده‌اند.

وی افزود:‌ این موضوع واضح و مبرهن است که دغدغه‌های مردم به هیچ وجه دغدغه‌های این افراد نیست و آن ها نمی‌توانند خوشحالی مردم را ببینند، در شرایط کنونی مردم به ما می‌گویند که چرا برخی از نمایندگان نمی‌گذارند که ما خوشحال باشیم، چرا می‌خواهند که ما همیشه ناراحت باشیم./

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است