دوشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۲:۰۹
آخرین اخبار
23 اردیبهشت 1395 ، ساعت 18:01 1,828 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :14725

وهابیسم و صهیونیسم ، دو قلوهای راهبردی ! عربستان و اسرائیل؛ یک روح در دو کالبد

این به اصطلاح «دو دشمن دیرین»! درحقیقت وجه اشتراک زیادی دارند و به همین علت امروز رسانه ها این وضعیت را «عجیب‌ترین رفقا» عنوان می‌کن

به گزارش جلال شرق ، پایگاه اینترنتی آنتی وار نوشت: ممکن است در ظاهر به نظر برسد، عربستان سعودی و رژیم اسرائیل دشمن یکدیگرند، اما در باطن، این دو تشابهات زیادی با هم دارند.

بر اساس این تحلیل، در ظاهر سعودی ها حامی آرمان فلسطینیانی هستند که اسرائیلی ها آنها را سرکوب می کنند. اسرائیلی ها هم می گویند مسلمانان تندرو آنها را محاصره کرده اند و بسیاری از این تندروها که پیرو مسلک وهابیتند، در عربستان متولد و بزرگ شده اند.
چند سالی است شایعه گرم شدن رابطه آنها مطرح است. مقامات دو طرف نشست های محرمانه ای برگزار و اطلاعات جاسوسی مبادله می کنند.
در سال ۲۰۱۵ مقامات سابق عربستان و رژیم اسرائیل تایید کردند که یک سری نشست هایی میان مسئولان در سطح عالی به منظور گفتگو درباره نگرانی های مشترک مانند افزایش نفوذ ایران در عراق، سوریه، یمن و لبنان وهمچنین برنامه هسته ای ایران برگزار شده است.
به نوشته این پایگاه، شیمون شاپیرا، یکی از مسئولان اسرائیلی که در این نشست های محرمانه با مقامات سعودی شرکت کرده بود، گفت: ما دریافتیم که با مشکلات و چالش ها و برخی پاسخ های مشابه مواجهیم.
چالش ها ی مشابه !
این گزارش در ادامه به برخی نقاط مشترک دو طرف می پردازد که عبارتند از :
۱- هم اسرائیل و هم عربستان گروههای اقلیتی را که درون مرزهایشان ساکن هستند، سرکوب می کنند. اسرائیل فلسطینیان را سرکوب می کند، در زمین های آنان شهرک می سازد و اطراف روستاهای آنان دیوار بنا و آن را با سربازان کاملا مسلح محاصره می کند.

عربستان هم یک نظام سیاسی و قضایی بر کشور حاکم کرده است که تمام افراد غیر سنی مانند شیعیان و غیر مسلمانان همچنین زنان و میلیون ها کارگر مهاجر را سرکوب می کند.

۲-  پاسخ هر دو به مخالفان سیاسی مشابه است به عنوان مثال استفاده از زور، بازداشت خودسرانه، ارعاب و شکنجه.
۳-  از طرف دیگر هم اسرائیلی ها و هم عربستان به همسایه های خود یورش برده و هزاران غیر نظامی را قتل عام کرده اند. اسرائیلی ها از سال ۲۰۰۸ بارها به غزه حمله و این منطقه را بمباران کرده است. تنها در سال ۲۰۱۴ در این حملات دو هزار و صد و چهار نفر که بیشتر آنها غیر نظامی بودند، کشته و ۱۷ هزار و ۲۰۰ خانه ویران شدند. سعودی ها هم با مداخله در یمن و حمله به این کشور همسایه بیش از ۶ هزار یمنی که بیشتر آنها غیرنظامی بودند، قتل عام کردند. آنها بازارها، مدارس، بیمارستان ها، مناطق مسکونی و مجالس عروسی را بمباران و بیش از ۲/۵ میلیون نفر را آواره کردند.
۴- هر دو از سلاح هایی استفاده می کنند که از لحاظ بین المللی ممنوع اعلام شده اند.
۵- هم در اسرائیل و هم در عربستان به نوعی صادر کننده ابزار خشونتند. اسرائیل یک صادر کننده مهم سلاح است و نیروهای پلیس دیگر کشورها را آموزش می دهد، سعودی ها صادر کننده مسلک افراطی یعنی وهابیت به سراسر غرب آسیا و شمال آفریقا هستند. وهابیت ایدئولوژی اصلی القاعده و داعش را تشکیل می دهد.

۶- نویسنده این گزارش ، هراس مشترک اسرائیل و عربستان از ایران را وجه اشتراک دیگر آنها توصیف کرد. از نظر هر دو، ایران یک تهدید وجودی محسوب می شود و از این رو نگران افزایش نفوذ این کشور در منطقه اند.

۷- آنها هر دو با برنامه هسته ای ایران مخالفند و می خواهند مانع نزدیک شدن واشنگتن به تهران شوند.
۸ – هم اسرائیل و هم عربستان از حامیان کودتای نظامی در مصر بودند، کودتایی که به سرنگونی دولت محمد مرسی و شکل گیری موج خشونت وسرکوب ها منجر شد. در جریان این سرکوب ۴۰ هزار مخالف زندانی شدند.
۹ -اسرائیل و عربستان سعودی هر دو از گروه های تندرو مانند النصره در سوریه حمایت می کنند زیرا هر دو به دنبال تقویت داعش هستند، به دنبال سرنگون کردن دولت اسد هستند.
۱۰- وجود هزاران زندانی از جمله کودکان وجه اشتراک دیگر عربستان و اسرائیل است. در فوریه سال ۲۰۱۶ اسرائیل ۶ هزار و ۲۰۴ زندانی فلسطینی داشت که ۴۳۸ نفر آنها کودک بودند.
 ۱۱- سعودی ها نیز کودکان را سر می برند.

۱۲- یکی دیگر از سیاست های مشابه عربستان و اسرائیل این است که هر دو طرف میلیون ها دلار برای نفوذ در سیاست های آمریکا هزینه می کنند و در نهایت این که هر دو متحدان دیرین آمریکا محسوب می شوند. دولت های آمریکا از سال ۱۹۴۸ همواره از اسرائیل حمایت کرده اند. آنها از سال ۱۹۳۲ یعنی زمان تاسیس حکومت آل سعود نیز حمایت خود را از پادشاهان سعودی دریغ نکرده اند.

۱۳- مالیات دهندگان آمریکایی بیش از ۳ میلیارد دلار در سال برای حمایت از ارتش اسرائیل هزینه می کنند و ارتش آمریکا برای کمک به سعودی ها در زمینه باصطلاح حفظ امنیت خلیج فارس ! می پردازد. عربستان سعودی هم مشتری شماره یک سلاح های آمریکاست.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است