جمعه, ۷ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۲:۳۸
آخرین اخبار
14 تیر 1395 ، ساعت 13:14 1,620 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :17299

گفته های مهم رئیس جمهوری به اعضای دولت و مجلسیان؛ تاکید بر تقویت همکاری قوا

رئیس جمهوری در جلسه مشترک دولت و مجلس نکات مهمی را همچون لزوم تقویت همکاری قوا، تلاش دولت برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال، طرح ستاد اقتصادی برای ساماندهی نظام بانکی و حقوق های نامتعارف مطرح کرد.

به گزارش جلال شرق،حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی شامگاه یکشنبه در جلسه مشترک اعضای هیات دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در محل اجلاس سران برگزار شد به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداخت که مهم ترین محورهای سخنان وی به شرح زیر است:
** یکی از اهداف اصلی مذاکرات هسته ای ایجاد حرکتی مثبت در اقتصاد بود چرا که شرایط دوران تحریم، با عزت یک ملت بزرگی همانند ملت ایران همخوانی نداشت.
** دولت برنامه های گسترده ای برای کاهش تورم، خروج از رکود و حرکت به سمت رونق و توسعه دارد
** باید برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان، همه قوا و نهادها در کنار هم قرار گیرند.
** در مقایسه با کشورهای منطقه و همسایه می‌توانستیم بهتر از شرایط کنونی باشیم و رسیدن به رشد ۸ درصدی، تورم تک‌رقمی، تک نرخی شدن بیکاری و جذب سرمایه داخلی و خارجی امری پیچیده، مشکل و ناممکن نیست.
** در نیمه اول راه سندچشم‌انداز، رشد ۱۰ ساله اقتصادی کمتر از ۳ درصد بوده و در حوزه ایجاد اشتغال، رشد اقتصادی و کاستن از نرخ تورم نیز موفقیت چندانی نداشتیم که این امر با توجه به درآمدهای نفتی همان سالها، قابل قبول نیست.
** یکی از اهداف مهم دولت برای حل و فصل مسأله هسته‌ای باز شدن راه برای فعالیت و رشد اقتصادی، اشتغال جوانان، جذب سرمایه، تکنولوژی و همچنین بازار صادرات بود.
** دولت در کاهش نرخ تورم از بسیاری از برنامه‌های از پیش تعیین شده جلوتر است، بسیاری در کشور معتقد بودند که این امر شدنی نیست اما در سال ۹۵ به تورم تک‌رقمی رسیدیم و تلاش می شود این روند تداوم یابد.
** در سال ۹۳ شاهد رشد ۳ درصدی بودیم اما در ۹۴ به دلیل نوسانات قیمت نفت با مشکلاتی مواجه شدیم و اکنون نیز وجود همین نوسانات، از مشکلات دولت است.
** اگر رونق اقتصادی و شرایط اشتغال بویژه برای قشر تحصیلکرده ایجاد نکنیم ، قطعاً در سال‌های آتی با معضلات اجتماعی و اقتصادی متعدد مواجه خواهیم شد و البته این مسایل با همکاری و در کنار هم قرار گرفتن مجلس و دولت قابل حل می‌باشد.
** برای ایجاد رونق در کشور سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی ضروری است، باید فضای کسب و کار مهیا تا در نتیجه آن سرمایه‌ جذب شود.
** در حال حاضر رتبه ایران در فضای کسب و کار از ۱۵۳ به ۱۱۸ بهبود یافته است اما کماکان نیاز به کار بیشتر در این زمینه وجود دارد و تلاش کردیم تا مشکلات، قوانین مزاحم و مجوزها را در دولت کاهش دهیم.
** سود بالای تسهیلات بانکی و ضعیف بودن توانمندی بانک‌ها، دو مشکل اساسی در نظام بانکی کشور است و برای رفع این مشکل یکی از گام‌های اساسی، ساماندهی نظام بانکی است و در این راستا در ستاد اقتصادی دولت طرحی تهیه و تدوین شده که در روزهای آینده از آن رونمایی خواهد شد.
** اصلاحیه بودجه به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.
**راهکارهای برطرف کردن برخی از مشکلات بانکی از جمله انتشار اوراق بهادار مورد توجه قرار گرفته است و در برخی موارد نیازمند مجوزهایی از مجلس هستیم تا بتوان سود تسهیلات را کاهش و قدرت بانک‌ها برای ارایه تسهیلات را افزایش دهیم.
** آنچه در روزهای اخیر در رسانه‌ها و فضای مجازی در خصوص برخی دریافت هایی که عادلانه و منصفانه نبود ، منتشر شد، در مجموع خیر تلقی می‌کنم. به هر حال مشکلی وجود داشته و دستگاه‌های نظارتی دقت لازم و بهنگام را روی این مسأله انجام ندادند.
** براساس گزارش یکی از نهادهای نظارتی برطبق آیین‌نامه‌های سال ۹۰، یک مدیر می‌توانست حتی تا یک میلیارد تومان هم دریافتی داشته باشد و در ظاهر هیچ مشکلی هم وجود نداشت، لذا امروز باید این آیین‌نامه‌ها اصلاح شود.
** برای اصلاح مشکلاتی که در زمینه حقوق های دریافتی وجود داشته اقدامات لازم را آغاز کرده و آن را تا آخر ادامه خواهیم داد.
** ممکن است یکسری از امور خلاف قانون نباشد، اما اگر منصفانه به قضاوت بنشینیم کاری درست و عادلانه نیست، حقوق و دستمزدی که گرفته می‌شود، باید متناسب با خدمتی باشد که به جامعه ارایه می‌شود.
** فضایی که در زمینه دستمزدهای نامتعارف در جامعه شکل گرفت را خیر می‌دانم و باید از آن استقبال کرد.
**در مواجهه با آن باید وظیفه و مسئولیت اصلی خودمان را انجام دهیم و اگر جایی نیاز به عذرخواهی داشت، بدون شک و تردید باید از مردم عذرخواهی کنیم چرا که مردم ولی‌نعمت‌های ما هستند.
** دولت در جایی که احیانا غفلتی شده باشد در عذرخواهی از مردم لکنت زبان نخواهد داشت و این کار را به نفع مردم و صلاح کشور می‌داند.
** مشکلی که در زمینه حقوق‌های نامتعارف وجود دارد، همگانی است و مربوط به یک قوه و دستگاه خاصی نیست، لذا همه باید دست به دست هم دهیم و این مشکل را حل و فصل کنیم./ایرنا

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است