×

اقدام عجیب استانداری گیلان در معرفی شهردار «نمونه»

 • کد نوشته: 80298
 • ۱۴۰۲/۰۴/۱۷
 • ۰
 • معاونت عمرانی استانداری گیلان در اقدامی عجیب، از اکثر شهرداران استان گیلان در مراسم گرامیداشت روز شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به عنوان شهردار نمونه تجلیل کرد. به گزارش جلال شرق، مجله خبری تپور نوشت:روز چهارشنبه ۱۴ تیرماه بود که مراسم تجلیل از شهرداران و دهیاران نمونه استان گیلان با حضور اسدالله عباسی استاندار گیلان در سالن […]

  اقدام عجیب استانداری گیلان در معرفی شهردار «نمونه»

 • معاونت عمرانی استانداری گیلان در اقدامی عجیب، از اکثر شهرداران استان گیلان در مراسم گرامیداشت روز شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به عنوان شهردار نمونه تجلیل کرد.

  به گزارش جلال شرق، مجله خبری تپور نوشت:روز چهارشنبه ۱۴ تیرماه بود که مراسم تجلیل از شهرداران و دهیاران نمونه استان گیلان با حضور اسدالله عباسی استاندار گیلان در سالن غدیر استانداری و با همت معاون عمرانی وی برگزار شد.

  باتوجه به اینکه معیار مشخصی برای معرفی شهردار و دهیاران نمونه در مراسم و حتی پس از آن نیز اعلام نشده و از طرف دیگر نام اکثر شهرداران به عنوان شهردار نمونه در لیست برگزیدگان قرار داشت انتقادات بسیاری از سوی شهرداران نمونه و غیر نمونه در مراسم آن روز مطرح شد.

  جدای از تمسخر تعدادی از کاربران فضای مجازی در واکنش به اخبار اعلامی شهرداران نمونه، برخی از مخاطبان تپور در گفتگوهای جداگانه با ابراز تعجب از عکسنوشت‌های روابط‌عمومی شهرداری‌های مختلف گفتند که چگونه در یک استان، شهرداران اکثر شهرها نمونه می‌شوند که این نهایت کج‌سلیقگی و بی‌برنامگی معاونت مرتبط با حوزه انتخاب شهرداران نمونه است.

  جدای از اینکه از زعم مردم برخی از شهرداران در حوزه‌های عملکردی کارنامه قبولی از سوی مردم دریافت کرده و در لیست چند ده‌نفری استانداری نیز قرار داشتند، برخی دیگر این اقدام استانداری را به نوعی رفع تکلیف و موجب از بین رفتن انگیزه شهرداران فعال دانستند که عملاً منجربه سلب نظارت تشویقی مسؤولان بالادستی به عنوان اهرمی برای افزایش خدمات‌دهی شهرداران به شهروندان بیان کردند.

  برخی دیگر از مخاطبان نیز گفتند که اگر واقعاً این همه شهردار نمونه در گیلان وجود دارد چرا وضعیت مدیریت شهری در بسیاری از شهرهای گیلان رها شده است.

  برخی شهرداران برگزیده نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تپور گفتند که به نظر می‌رسد در انتخاب شهردار برتر، معیار معاونت عمرانی استانداری، ارتباط حسنه شهرداران با فرمانداران شهرستان‌ها به عنوان مهمترین عامل انتخابی باشد.

  بنا به این اظهارات اکثر شهرداران شاغل در شهرستان‌ها علیرغم همه شایستگی‌های بالفعل در حوزه عملکردی، به هر دلیلی اگر ارتباط احسن با فرماندار شهرستان مربوطه وجود نداشته باشد عملاً از چرخه انتخاب حذف می‌شوند که این نهایت کج‌سلیقگی در روند انتخاب شهردار نمونه است.

  از طرفی برخی کارشناسان حوزه شهری معتقدند تعیین شهردار برتر باید دارای ویژگی‌هایی همچون تخصص مهارتی، شجاعت در پیاده سازی تصمیم‌های بزرگ، روحیه کار تیمی و گروهی ، قدرت رایزنی و چانه‌زنی و برنامه محور بودن باشد که طبیعی است تشخیص این موارد باید از منابع مختلفی انجام شود که استعلام از فرمانداران یکی از این راه‌هاست نه همه راه‌های بررسی.

  بماند که استاندار گیلان پیش‌تر ملاک انتخاب شهرداران نمونه را مدیریت و عملکرد حوزه پسماند عنوان کرده بود که باید دید عملکرد شهرداران نمونه اعلامی از سوی معاونت عمرانی چه میزان با معیار مقام مافوق خود همسویی دارد.

  البته ناگفته نماند که تعدادی از شهرهای گیلان به دلیل مدیریت سرپرستی و تعیین شهردار جدید از قافله نمونه شدن جاماندند.

  انتهای پیام/۱۳۰۱

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *