×

حرف تا عمل قدرشناسی از زحمات خبرنگاران توسط فرمانداران گیلان

 • کد نوشته: 81026
 • ۱۴۰۲/۰۵/۱۸
 • ۰
 • علیرغم اظهارات شعاری برخی فرمانداران در گیلان و تأکیدات و حمایت قابل قبول استاندار گیلان در باب اهمیت رسانه، برخی از فرمانداری‌ها عملاً اعتقادی به پاسداشت روز خبرنگار و اهمیت حوزه خبر و اطلاع‌رسانی ندارند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق به نقل از مجله خبری تپور؛ ۱۷ مرداد ماه همزمان با سالروز شهادت […]

  حرف تا عمل قدرشناسی از زحمات خبرنگاران توسط فرمانداران گیلان
 • علیرغم اظهارات شعاری برخی فرمانداران در گیلان و تأکیدات و حمایت قابل قبول استاندار گیلان در باب اهمیت رسانه، برخی از فرمانداری‌ها عملاً اعتقادی به پاسداشت روز خبرنگار و اهمیت حوزه خبر و اطلاع‌رسانی ندارند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق به نقل از مجله خبری تپور؛ ۱۷ مرداد ماه همزمان با سالروز شهادت شهید محمود صارمی به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده که این روز بهانه‌ای برای تقدیر از زحمت‌کشان عرصه خبر و اطلاع‌رسانی است.

  همچنین باتوجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی بر تبیین دستاوردهای نظام و جهاد تبیین توسط همه آحاد جامعه بالأخص اصحاب رسانه، بدیهی‌ترین اصل برای مسؤولان کشور و روابط عمومی‌های فرمانداری‌ها پاسداشت این روز در خور شأن اهمیت این حوزه است.

  در نخستین روز از هفته جاری بود که استاندار گیلان در دیدار با اعضای هیئت مدیره خانه مطبوعات و رسانه‌های گیلان گفته بود که رسانه‌ها با بیان شفاف خدمات دولت و اقدامات انجام شده و در عین حال نقد خیرخواهانه در جامعه امید و اطمینان‌افزایی کنند و در مقابل نیز خطاب به دستگاه‌های اجرایی دستور داد که تمام دستگاه ها و نهادهای استان، قدرشناسی، همراهی و حمایتی همه جانبه از اصحاب رسانه باشند.

  هرچند که وضعیت فعلی روابط عمومی استانداری گیلان و فقدان مسؤول یا متولی مشخص، کار را برای ارتباط گیری حداقلی سخت کرده، نمی‌توان به سادگی از بی‌تفاوتی تعمدی یا سهوی برخی فرمانداران در پاسداشت روز خبرنگار به سادگی گذشت.

  باتوجه به رؤیت سیل پیام‌های تبریک ربط و بی‌ربط در پرتال روابط عمومی، صدور پیام تبریک روز خبرنگار یکی از بدیهی‌ترین اقدامات فرمانداران باید باشد تا به عنوان پیشانی خدمتی در شهرستان‌ها، این اقدامشان سرلوحه سایر سازمان‌های اجرایی باشد.

  عدم اعتقاد برخی فرمانداران به اهمیت رسانه‌ها و نقش بی‌بدیل آن در امیدافزایی و پیشبرد اهداف عالی نظام را می‌توان در نوع ارتباط گیری آنان در طی سال بررسی کرد که متأسفانه نمونه‌های مکفی در استان در دسترس اذهان اصحاب رسانه است.

  برای نمونه می‌توان با بررسی اجمالی پرتال روابط عمومی فرمانداری‌های شهرستان دریافت که تنها هشت فرمانداری یعنی فرمانداران شهرستان‌های آستارا، تالش، خمام و شفت در ۱۷ مرداد و فرمانداران شهرستان‌های رشت، آستانه‌اشرفیه، سیاهکل و صومعه سرا در ۱۶ مرداد در کنار سایر اخبارشان پیام تبریک روز خبرنگار را در پرتال روابط عمومی‌هایشان کار کردند.

  در این بین فرمانداران شهرستان‌های لاهیجان، رودسر، املش و رضوانشهر، فومن ، بندرانزلی، لنگرود و ماسال بی‌توجه به اهمیت روز خبرنگار هیچ پیام تبریکی قید نکردند.

  بماند که برخی از روابط عمومی‌ها ازجمله بندرانزلی از تاریخ ۲۵ تیرماه، املش و رضوانشهر از تاریخ ۹ مرداد ماه، فومن و لاهیجان از تاریخ ۱۰ مرداد ماه عملاً هیچ خبری در پرتال کار نکردند.

  البته برخی فرمانداران نیز برنامه‌هایی برای تجلیل به صورت مشترک با شهرداری یا اداره ارشاد شهرستان تدارک دیده و الباقی بنا بر پیش فرض ذهنی فرماندارانشان اعتقادی به حوزه رسانه ندارند.

  تعامل با اصحاب رسانه‌ استان گیلان یکی از مهمترین پیش شرط‌های فعالیتی در حوزه روابط عمومی‌هاست و اگر استانداری گیلان به دنبال دربرگیری انتشار خدمات دستگاه‌های دولتی در رسانه‌هاست باید سطح این تعاملات را تقویت کند.

  ناظر به دانش روز باید مدیران روابط عمومی و متولیان آن‌ها بدانند که خبرنگاری با خبر نویسی متفاوت است و اگر قرار به بیان دستاورد باشد باید سطح تعاملات برای برون رفت از چالش‌های استان بیشتر شود نه اینکه شورای روابط عمومی درون سیستمی برگزار شده و جایی برای نماینده اصحاب رسانه‌ گیلان در آن نباشد.

  هرچند که امیدواریم فرمانداری‌ها در فرصت باقیمانده در روزهای آتی، هم خودشان برای برگزاری مراسم درخور تجلیل برنامه‌ریزی کرده و هم به ادارات مطبوع خود تأکید کنند که آن طور که شایسته تبیین خدمات احتمالی موجود دولت در شهرستان است از خبرنگاران تجلیل شود.

  جدای از اینکه باید متولیان استانی روابط عمومی‌ها از جمله استانداری، شورای اطلاع‌رسانی و شورای روابط عمومی استان، فکری به حال رهاشدگی حوزه روابط عمومی در شهرستان‌ها کنند، پس از پایان مرداد ماه نیز با بررسی میدانی نسبت به چگونگی عملکرد فرمانداران در حوزه تجلیل از خبرنگاران در شهرستان‌های مختلف گزارشی از عملکرد فرمانداران منتشر می‌شود تا مشخص شود کدام فرمانداران با مشی استاندار و دولت همسو نیستند.

  انتهای خبر/۱۳۰۱

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *