×

برداشت گل گاوزبان از باغستان‌های گیلان آغاز شد

 • کد نوشته: 88117
 • ۱۴۰۳/۰۲/۰۱
 • ۰
 • گیلان رتبه نخست تولید محصول گل گاوزبان را در سطح کشور دارد عنوان کرد: شهرستان رودسر با ۵۲۵ هکتار و تولید سالیانه ۲ هزار و ۱۰۰ تن ( محصول تر) بیشترین سطح زیر کشت و تولید گل گاوزبان را به خود اختصاص داده‌است.
  برداشت گل گاوزبان از باغستان‌های گیلان آغاز شد
 • رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از آغاز برداشت محصول گل گاوزبان از باغات پایین دست اشکورات سفلی شهرستان رودسر خبر داد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق به نقل از ایرنا،صالح محمدی  با بیان اینکه سطح زیرکشت گل گاو زبان در گیلان ۹۵۲ هکتار است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود بیش از پنج هزار و ۲۰۰ تن محصول تر به ارزش اقتصادی ۴۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال از باغات استان برداشت شود.

  وی بیان کرد: ۶ هزار و ۴۵۵ بهره‌بردار در شهرستان‌های رودسر، املش، آستارا، سیاهکل، تالش، رودبار و رضوانشهر استان گیلان به کشت و کار محصول گل گاو زبان مشغول هستند.

  محمدی با بیان اینکه گیلان رتبه نخست تولید محصول گل گاوزبان را در سطح کشور دارد عنوان کرد: شهرستان رودسر با ۵۲۵ هکتار و تولید سالیانه ۲ هزار و ۱۰۰ تن ( محصول تر) بیشترین سطح زیر کشت و تولید گل گاوزبان را به خود اختصاص داده‌است.

  برداشت گل گاوزبان که گونه ای سازگار با شرایط اقلیمی استان است،تا اواسط تیرماه ادامه دارد؛ گل گاوزبان گیاهی علفی و چندساله با عمر اقتصاد ۵ – ۴ سال است؛ اندام مورد استفاده آن گل بوده و زمان بذرپاشی آن از نیمه دوم اسفند تا نیمه نخست فروردین ماه است.

  گل گاوزبان یکی از گیاهان دارویی بسیار مهم و مفید بوده که خواص درمانی بی‌نظیری دارد؛ از برگ‌ها و گل‌های این گیاه برای تهیه عرق و دمنوش گیاهی استفاده می‌شود؛ گل گاو زبان به صورت دم کرده مصرف می‌شود که برای تقویت حواس، تصفیه خون، اعصاب، درمان سرماخوردگی، برونشیت، سرفه، التهاب و ورم کلیه‌ها، سرخک، مخملک، رماتیسم و بیماری های قلبی مفید است.

  منبع: ایرنا

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *